Τα highlights του ημιμαραθώνιου στην Αθήνα

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο Ημιμαραθώνιος της Αθήνας που συνδιοργάνωσαν ο ΣΕΓΑΣ και ο Δήμος Αθηναίων για 4η χρονιά.

ένα από τα μεγαλύτερα αθλητικά γεγονότα της πόλης με χιλιάδες συμμετοχές από την Ελλάδα, αλλά και το εξωτερικό.

Πλήθος δρομέων συμμετείχαν στη φετινή διοργάνωση του Ημιμαραθωνίου Αθήνας, αλλά και στους παράλληλους Αγώνες Δρόμου 5χλμ & 3χλμ. Οι φετινές συμμετοχές ήταν κάθε ηλικίας και ξεπέρασαν τις 18.000.

Στον ημιμαραθώνιο (21 χλμ.) που ξεκίνησε στις 8 το πρωί συμμετείχαν 4.000 δρομείς και νικητής ήταν ο Μιχάλης Παρμάκης με χρόνο 1:12:02, δεύτερος ο Γιώργος Μενής με 1:12:35 και τρίτος ο Καραβίδας Γιώργος με 1:12:58.

Στην αντίστοιχη κατηγορία των γυναικών την πρώτη θέση κατέλαβε η Σοφία Ρήγα με χρόνο 1.21.58, ενώ ακολούθησαν η Μάγδα Γαζέα με 1.22.04 και η Παναγιώτα Βλαχάκη με 1.23.53.

Περίπου 7.000 άνθρωποι έλαβαν μέρος στο αγώνισμα των 5 χλμ, με νικητής τον Χρήστος Καλλίας με 15.35, δεύτερος ήταν ο Γιώργος Μίνος (15.51) και τρίτος ο Βαγγέλης Μαλιόγλου (17.00), ενώ στις γυναίκες πρώτη ήταν η Ελένη Θεοδωρακοπούλου (18.43), δεύτερη η Βασιλική Σπάθη (20.17) και τρίτη η Βασιλική Λαλλά (23.13).

Στη διοργάνωση παρευρέθηκαν μεταξύ άλλων ο υφυπουργός αθλητισμού, Σταύρος Κοντονής, η υφυπουργός τουρισμού, Έλενα Κουντουρά, ο πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ, Κώστας Παναγόπουλος, οι οποίοι βράβευσαν τους αθλητές.

Πηγή : thetoc.gr